Fotografia nie tylko dla fotografów

         Nie ma rzeczy, która nie mogłaby zainspirować fotografa w stworzeniu zdjęcia. Inspiracją może być wszystko - ubrania, wnętrza, modelki, krajobrazy, rekwizyty. Najczęściej jednak zdarza się, że inspiracją jest drugi fotograf lub jego zdjęcia. I nie piszę tutaj o kopiowaniu cudzych prac. Sama mam kilku swoich ulubionych fotografów, patrząc na ich zdjęcia z nieziemskim zachwytem potrafię zainspirować się najmniejszym fragmentem zdjęcia: kadrem, światłem, tematem czy samym sposobem uchwycenia chwili. Ich zdjęcia mają w sobie coś jeszcze - niesamowity klimat, którym chciałabym się podzielić, więc pokaże Ci moich mistrzów fotografii.

 

 

MÓJ ZDECYDOWANY NUMER 1. Jordan Voth

 

           Jest żywym przykładem na połączenie fotografii ślubnej i modowej. Jego każde zdjęcie przepełniają emocje. Jest mistrzem chwytania tej jednej chwili. Osobiście nie mam u niego ulubionych zdjęć, wszystkie nimi są! Strasznie zazdroszczę mu miejsc, w których robi zdjęcia.

 

ONA MUSI CI COŚ POWIEDZIEĆ - Julia Trotti

           I have something to tell you - to tytuł jej bloga. Zdecydowanie trafny. Nazywam ją najstarszą bo chyba najdłużej ze mną jest, nawet nie wiem od kiedy ją obserwuję. Zajmuje się fotografią mody i (uwaga!) bywa też w Polsce przez życiowego partnera polaka, który nagrywa razem z nią krótkie filmiki (z sesji, podróży). Może to mało patriotyczne, ale żadne spojrzenie na Polskę (krajobraz, ludzie, atmosfera) nie podobało mi się tak jak jej. Prócz mody robi genialne reportaże z miejsc w których była. Jej sesja w zbożu zainspirowała mnie do zdjęć z Martą (która już wkrótce pojawi się na strychu!).

 

MISTRZYNI ŚLUBÓW - Danielle Simone

 

      Gdybym kiedyś brała ślub byłabym wniebowzięta jeżeli zjawiłaby się na nim chociaż na chwile. Niebanalne kadry, nienachalna kolorystyka, emocje - te słowa idealnie opisują zdjęcia Danielle. Znalazłam ją któregoś dnia na instagramie i teraz czekam z utęsknieniem na kolejną serie zdjęć, które tam wrzuca. Pokazuje, że nie warto bać się łamać zasady kompozycji obrazu a przy tym dba o każdy szczegół. Chciałabym nauczyć się patrzeć na fotografie w jej sposób.

 

KOBIECA WRAŻLIWOŚĆ - Alessio Albi

 

           Nie będę ukrywała, że jestem trochę zaskoczona bo fotografuje w bardzo kobiecym stylu. Jest zdecydowanie bezkonkurencyjny jeżeli chodzi o klimat nostalgii. Mogłabym porównać go trochę do Marty Bevacqua'y (którą śledzę namiętnie na instagramie :D ). Jego portrety są tak inspirujące, że musiały znaleźć się na mojej tapecie. Jest prawdziwym mistrzem zakomponowania kadru. Każdy jego element jest przemyślany i pełni określoną rolę.

 

KRÓLOWA JEST TYLKO JEDNA - Lara Jade

 

            Możecie kojarzyć ją z polskiego wydania Top Model, wystąpiła tam raz przy okazji prowadzenia warsztatów fotografii modowej w Polsce. Jej styl jest wyjątkowy. Jej zdjęcia są proste, ale mają swój unikatowy klimat. Jeżeli chodzi o fotografie mody jest moją królową. Prócz zdjęć udostępnia też w sieci akcje do photoshopa i jak już wspomniałam prowadzi jedyne w swoim rodzaju warsztaty.

 

PIC NA WODĘ, FOTOMONTAŻ - Tommy Ingberg

 

              Nie sądziłam nigdy, że polubię jakiegoś fotomontażyste tak żeby go polecać. Tworzy zupełnie inne fotografie od moich, w swoim fachu jest mistrzem. Posiada niesamowitą wyobraźnie, którą ufizycznia w swoich surrealistycznych zdjęciach. Każda jego manipulacja to istne dzieło sztuki. W jego portfolio nie ma nieprzemyślanych prac. Tworzy z niesamowitym stylem i swoim niepowtarzalnym klimatem.


A czy Ty masz jakiegoś ulubionego fotografa? A może ulubioną modelkę albo artystę, którego prace wprowadzają Cie w zachwyt? Chętnie przyswoję porządną dawkę nowych inspiracji.